home
Aktualności
Wtorek, 18 grudnia 2018 r.
04.09.2018

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach od ponad ćwierć wieku jest wizytówką polskiej branży i najlepszym sposobem promocji rodzimych firm. Po raz kolejny w Targach czynnie uczestniczył Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO).
Tegoroczna edycja MSPO była rekordowa pod względem ilości wystawców. Przez cztery dni przedstawiciele przemysłu obronnego z 31 państw prezentowali swoje najlepsze produkty. Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest Wystawa Sił Zbrojnych RP, w tym roku zorganizowana pod hasłem „Obronność – Współpraca - Skuteczność” (złożona z ponad 380 eksponatów). Po raz drugi w historii targów zorganizowano też Dni Otwarte.
Na stoisku I3TO zaprezentowaliśmy między innymi trenażer nawigacyjny dla działań specjalnych, którego wykorzystanie umożliwi szkolenie żołnierzy w zakresie nawigacji indywidualnej i zespołowej w działaniach specjalnych. Był to w pełni funkcjonalny, zeskalowany (pomniejszony) model sześciościennej jaskini rzeczywistości wirtualnej typu CAVE (ang. Cave Automatic Virtual Environment), zbudowanej w Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Trenażer pozwala m.in. na realizację szerokiej klasy szkoleń zespołowych z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji komputerowych, a scenariusze takich ćwiczeń mogą uwzględniać udział dodatkowych osób w szerszym kontekście działań. Ponadto, odwiedzający stoisko Inspektoratu mogli zapoznać się z systemem sub-mikro-BSL o przeznaczeniu wojskowym, zwiększającym możliwości pododdziałów w zakresie rozpoznania i walki – kryptonim „Pszczoła” oraz systemem do badania jakości powietrza o kryptonimie „Niuchacz”, realizującym pomiary składu powietrza. Niniejszy system, włączony w działanie systemu „Pszczoła”, dostarcza dodatkowych informacji o potencjalnym zagrożeniu chemicznym lub biologicznym, umożliwiając żołnierzom realizującym zadania skorzystanie z osobistych środków ochrony przed skażeniami. Wszystkie prezentowane technologie zostały zidentyfikowane w ramach organizowanego przez I3TO konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych”.

W otwarciu Targów udział wziął szef MON, Mariusz Błaszczak. Drugiego dnia wydarzenia organizatorów i uczestników MSPO swoją obecnością zaszczycił Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Andrzej Duda. W Targach aktywnie brał udział także Szef I3TO, dr n. pr. Paweł Olejnik, który uczestniczył w licznych spotkaniach z obecnymi, jaki i potencjalnymi partnerami Inspektoratu, rozmawiając o wspólnych przedsięwzięciach naukowo-badawczych.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego jest miejscem prezentacji nowości sektora obronnego z całego świata. Również w tym roku odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. MSPO to miejsce poznawania potrzeb i oczekiwań potencjalnych odbiorców, spotkań i rozmów, nawiązywania nowych kontaktów, i rozszerzania już istniejących, ze światowymi przedstawicielami branży.
 
 
 
 
 
NSR
WP-GO