home
Aktualności
Niedziela, 24 czerwca 2018 r.
10.09.2017

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) wystawione podczas jubileuszowej, 25. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO).

Nasze stoisko odwiedzili między innymi Wiceminister Obrony Narodowej, Pan prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Na stoisku zaprezentowaliśmy system o roboczym kryptonimie KUGUAR-N (Komplementarna Uniwersalna Grupa Urządzeń Autonomicznego Rozpoznania i Neutralizacji). W skład systemu weszły dwa autonomiczne pojazdy TARVOS firmy STEKOP S.A. oraz podsystem wykrywania i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP), w którego skład wchodzi BSP MUCHA oraz podsystem uderzeniowych BSP PSZCZOŁA firmy OPTIMUM.
Prezentowany był również model torpedy superkawitacyjnej wraz z nosicielem, opracowywany przez konsorcjum Politechnika Gdańska i Wojskowa Akademia Techniczna oraz system zasilania awaryjnego, opracowany przez Akademię Marynarki Wojennej. Wszystkie prezentowane projekty brały udział w organizowanym przez I3TO konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych”.
W targach MSPO aktywnie brał udział Szef Inspektoratu, płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn. Uczestnicząc w licznych spotkaniach z potencjalnymi partnerami Inspektoratu, rozmawiał o wspólnych przedsięwzięciach naukowo-badawczych. Ważnym wydarzeniem był udział Szefa Inspektoratu w konferencji POL-KOR, w trakcie której omówione zostały ogólne założenia potencjalnej współpracy naukowo-badawczej i przemysłowej pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej  RP, a Ministerstwem Obrony Narodowej Korei Południowej.
MSPO odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Andrzeja Dudy. W wydarzeniu wzięli udział wystawcy niemal z całego świata, w tym między innymi z Polski, Niemiec, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Australii. Nieodłącznym elementem MSPO była wystawa statyczna i prezentacja potencjału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”. Po raz pierwszy w historii targów zorganizowano też Dni Otwarte. Targom towarzyszyła także Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Korei Południowej.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to miejsce prezentacji najnowocześniejszych technologii obronnych i sprzętu wojskowego. To także miejsce poznawania potrzeb i oczekiwań potencjalnych odbiorców, spotkań i rozmów, nawiązywania nowych kontaktów i rozszerzania już istniejących z przedstawicielami branży niemal z całego świata.

 

 

Autor tekstu: kpt. Małgorzata Kowalska, autor zdjęć: Robert Jaremek


NSR
WP-GO